Jak planować żeby na planach nie poprzestać?

planowanie final

W poprzednim poście Planowanie-jakich błędów unikać? podzieliłam się z Wami wskazówkami na temat tego czego należy unikać tworząc swoje plany. W tym wpisie, zgodnie z obietnicą, przygotowałam dla Was listę kroków, które należy zrobić aby skutecznie zaplanować realizację postanowień. Mam nadzieję, że okaże się ona dla Was przydatna. Pamiętajcie jednak, że nawet najbardziej skrupulatnie przygotowany plan, wypisany w najpiękniejszym kalendarzu  nic nie da jeśli za nim nie pójdą działania!

Przygotuj sobie kartkę papieru…. Gotowy? Zaczynamy!

 1. Zapisz na kartce listę swoich planów, celów do których dążysz

Znajdź chwilę dla siebie. Usiądź w spokoju i daj upust swojej  prawej, kreatywnej półkuli mózgu 😉 Nie ograniczaj się. Wypisz wszystkie swoje marzenia, co chciałbyś osiągnąć, co dałoby Ci poczucie szczęścia, na czym tak naprawdę Ci zależy.

 1. Zakreśl te pozycje, które na daną chwilę są dla Ciebie najważniejsze

Nie można zrobić wszystkiego na raz. Nadaj priorytet swoim planom. Pomyśl, które z wypisanych pomysłów są dla Ciebie na ten moment najważniejsze, za którymi z nich stoi Twoja największa motywacja.

 1. Wybierz ten cel na którym najbardziej Ci zależy, to od niego należy zacząć pracę

 Proponuję Ci skupienie się na jednym celu. Kiedy opanujesz już sztukę planowania i będziesz czuł, że masz planowanie swojego pierwszego celu  pod kontrolą wtedy możesz przystąpić do rozpisania kolejnego.

 1. Przypisz swojemu celowi datę realizacji

Konkretna data zrealizowania Twojego planu będzie działała na Twoją podświadomość, nie będziesz chciał sam siebie zawieść zawalając termin. Jest ona także konieczna aby urealnić Twój cel. Nie ma on być jedynie wizją na ‘kiedyś’, Twój cel musi mieć określony termin realizacji. Wiadomo, że może zdarzyć się jakiś mały poślizg, a może uda się osiągnąć cel wcześniej niż  to na początku zakładałeś. Najważniejsze aby mieć w głowie datę zanim zaczniesz działać, jej brak może Cię rozleniwić.

 1. Wypisz kolejno wszelkie kroki jakie będziesz musiał podjąć aby zrealizować swój cel

To bardzo ważny punkt. Sztuką planowania nie jest jedynie wypisanie swoich celów. Trzeba je dobrze przemyśleć i rozebrać na czynniki pierwsze, rozważyć dokładnie jakie działania po kolei należy podjąć aby osiągnąć cel. Zostaw sobie trochę miejsca na kartce pomiędzy swoimi krokami. W drodze ku celowi może okazać się, że będzie konieczne podjęcie pewnych działań, których nie przewidziałeś wcześniej, a które będzie trzeba uwzględnić w planie.

 1. Ustal jakie kroki podejmiesz w poszczególnych miesiącach roku

Z racji tego,  że przyglądamy się planowaniu projektu długoterminowego, konieczne jest aby datę realizacji Twojego  celu wspomóc tzw. sub-deadlinami czyli datami lub przedziałami czasowymi, w których zrealizujesz konkretne kroki ku spełnieniu swojego planu.

 1. Skup się na pierwszym miesiącu- zrób listę rzeczy, które zrealizujesz w każdym tygodniu tego miesiąca

Jeśli określiłeś już co chcesz osiągnąć np. w lutym, to przyszedł czas abyś rozplanował swoje zadania na każdy jego tydzień

 1. Teraz skoncentruj się na nadchodzącym tygodniu-jakie konkretne działania podejmiesz każdego dnia tygodnia

To bardzo ważne aby każdego dnia podjąć jakiekolwiek działanie aby przybliżyć się do realizacji swojego celu. Może to być przeczytanie artykułu, wykonanie telefonu, nauka 5 nowych słów języka obcego. Dzięki temu Twój cel nie umknie Ci w pędzie codziennego życia. Będzie z Tobą codziennie, pozostaniesz świadomy dokąd dążysz.

 1. Ustal kamienie milowe-czyli tzw. cele pośrednie.

Ustal daty na monitorowanie swoich osiągnięć. Zobacz ile udało Ci się osiągnąć, zweryfikuj kolejne działania na liście do osiągnięcia swojego celu. Kamień milowy to czas na refleksję, monitorujesz jak daleko zaszedłeś, czy konieczne jest naniesienie jakiś zmian w Twoim planie. Być może okazało się, że podjęcie niektórych działań jest zbędne bądź któryś z kroków zajmie Ci więcej czasu niż przypuszczałeś.

 1. Zacznij działać już dziś!

Nie odkładaj planów na wieczne jutro. Przecież bardzo pragniesz osiągnięcia tego celu, prawda? Byłoby super gdyby udało Ci się go zrealizować? Byłbyś naprawdę szczęśliwy, czyż nie?

Zatem, do dzieła!!!

 

 

 

You might also like

 • Dag

  No to chyba najwyższy czas wypisać kartkę z urlopem na luty i niech maszyna pójdzie w ruch :)

  • selfimprovementspace

   Do dzieła! 😉