Z cyklu polecamy na weekend…film ‘The Big Short’

The Big Short to bardzo ciekawy film, który pokazuje jak doszło do wielkiego kryzysu finansowego w 2008 roku, co zresztą zainspirowalo mnie do napisania artykułu Dlaczego nigdy nie wezmę kredytu na mieszkanie?

Film wymaga koncentracji, włącza myślenie, wciąga…przedstawia historię kilku bohaterów, którzy przewidują że do krachu dojdzie i inwestują pieniądze w sposób, który na tamten moment nawet dla bankierów wydaje się, mówiąc delikatnie, nierozsądny. Reżyser podjął się trudnego zadania przybliżenia widzom zawiłych mechanizmów jakie doprowadziły do kryzysu jednoczesnie wplatając łopatologiczne wyjaśnienia i dobrą dawkę humoru.

Skorumpowane agencje ratingowe, brak weryfikacji płatnika, kilka kredytów hipotecznych na jedną osobę, kredyty brane na imię psa oraz obligacje zabezpieczane długiem (tzw. CDOs) to kwestie poruszone w filmie i sprytnie wplecione w losy bohaterów ekranizacji.

The Big Short-polski zwiastun

Dużo możnaby na temat tego filmu napisać, jest wiele wątków, kilka głównych bohaterów, świat finansów i brudnych pieniędzy.

Nie dziwi mnie, że film dostał aż 5 nominacji do Oskara bo to bardzo dobry kawałek kina, który z pewnością warto zobaczyć.

P.S. Koniec ekranizacji intryguje… Najwięksi znawcy światowego rynku finansowego potwierdzają puentę filmu.

Dla bardziej zainteresowanych tematem zapraszam do przeczytania poniższych artykułów

Forbes-Are we headed for another financial crisis like 2008?

The Guardian-in the worst to come?

 

You might also like